Rubriky
Články

7 mýtů o józe

7 mýtů o józe

V dnešním světě se děje mnoho „jógy“. Má ale většinou málo co do činění s tím, co jóga ve skutečnosti znamená. Několik mýtů o této starodávné praxi se dlouho považovalo za fakta. Je čas tyto věci uvést na pravou míru, a to s pomocí Sadhguruových myšlenek.
 

1. mýtus: Jóga vychází z Hinduismu

Jóga je hunduistická asi tak moc, jako je gravitace křesťanská. Jen proto, že zákon gravitace potvrdil Isaac Newton, který žil v křesťanské kultuře, stává se díky tomu gravitace křesťanskou?


Jóga je technologie. Kdokoliv je ochoten ji použít, může z ní čerpat. Jogínská věda je někdy považována za hinduistickou, protože tato věda a technologie rostla a vzkvétala v této kultuře, takže se přirozeně stala s hinduistickým způsobem života spojená.

Slovo „Hindu“ pochází ze slova „Sindhu“, což je řeka. Jelikož se tato kultura zrodila z koryta řeky Indus, tato kultura je považována za hinduistickou.


 

2. mýtus: Jóga je hlavně o nemožných pozicích.
Proč být člověkem, když můžete být preclíkem?

Když řekneme slovo „jóga“, většinu lidí napadnou jenom ásany (pozice těla). Ze všech různých věcí, které jogínská věda zkoumá – každý aspekt života – dnešní svět si vybral reprezentovat pouze jógu s fyzickým aspektem. V tradiční józe se ásanám přikládá pouze malý význam. Ze všech Yoga Suter (literární dílo o jogínské vědě), kterých je přes dvě stě, jenom jedna Sutra je věnována ásanám. Ale nějakým způsobem v dnešní moderní době tato Sutra získala nadvládu nad čímkoliv jiným.

 

Praxe jógy jak ji většinou vidíte, její mechanismus, se týká jenom těla. Musíte do ní vdechnout život, jinak se živou nestane. Jóga je jemná manipulace s vaším systémem a má za cíl umožnit mu pozvednout se na vyšší level. Jóga znamená to, co vám umožní přistoupit k naší vyšší podstatě. Každá ásana, každá mudra (pozice rukou), každý způsob dechu, všechno je na toto zaměřené.

 

 

 

3. mýtus: Chcete mít na břichu six-pack? Jóga je skvělou cestou k posílení těla.

Pokud hledáte fitnes, pokud chcete mít na břichu six-pack nebo jakýkoliv jiný pack, běžte si zahrát tenis nebo lézt po horách.

Budete zdraví, ano, ale nebudete mít six-pack. Jestli děláte jógu, abyste spálili kalorie nebo posílili svaly, očividně děláte špatnou jógu, o tom není pochyb. Pro ploché břicho můžete jít do posilovny. Jóga musí být praktikována velmi jemným, něžným způsobem, ne silou se záměrem vybudovat si svalnaté tělo. Protože to není o cvičení.

 

Fyzické tělo má určitou paměť. Pokud je hatha yoga vyučována ve správné atmosféře, je to fantastický proces k vyladění vašeho systému do perfektní nádoby, úžasný nástroj k tomu, abyste změnili svůj život. 

 

 

4. mýtus: Jóga se rozšířila po světě až v minulém století

I když se dnes jóga praktikuje v nejrůznějších zvrácených podobách, dobré je na tom minimálně to, že slovo „jóga“ se dostává do všeobecného povědomí. Nikdy na světě neexistovala žádná organizovaná instituce, která by ji propagovala, přesto jóga přežila a žije dále, protože pro lidskou pohodu funguje lépe než cokoliv jiného, a to již po velmi dlouho dobu.

 

Miliony lidí ji praktikují, ale odkud přišla? Kdo přišel s jógou jako první? V jógové kultuře Shiva není známý jako Bůh, ale jako Adiyogi nebo první jogín – původce jógy. Byl prvním, kdo zasel toto semínko do lidské mysli.

Shiva předal první část svého učení Parvathi, své ženě. Druhý set jógových technik vyložil prvním sedmi učedníkům. To se stalo na břehu Kanti Sarovar v Kedarnath. To je místo, kde se uskutečnil první jógový program.

 

Po mnoha letech, když byl proces předávání jogínské vědy ukončen, z něj vzešlo sedm plně osvícených bytostí – sedm slavných mudrců, kteří jsou dnes známi jako Sapta Rishis a jsou uctíváni a uznáváni v indické kultuře. Shiva vložil různé aspekty jógy do každého z těchto lidí a tyto aspekty se staly sedmi základními formami jógy. I dnes si jóga zachovala těchto sedm odlišných forem.

 

Sapta Rishis byli vyslání do sedmi různých směrů do různých částí světa, aby šířili tento nový rozměr, se kterým se lidská bytost může rozvíjet za hranice svých stávajících omezení a nutkání. 

 

 

5. mýtus: Najdi si, co Tě rozhýbe. Jóga a hudba se dobře doplňují.

Když děláte ásany, nikdy by v místnosti kolem vás neměla být zrcadla, stejně jako by nikdy neměla hrát hudba. Hatha Yoga vyžaduje jisté zapojení vašeho těla, mysli, energie a vnitřního jádra. Pokud chcete zapojit to, co je ve vás zdrojem stvoření, vaše tělo, vaše mysl, vaše energie musí být stoporocentně zúčastněné. Měli byste k tomu přistupovat s jistou úctou a jistým zaměřením. Nejen jít, pustit hudbu a něco přitom provádět. Jeden z největších problémů v jógových studiích je, že lektor většinou dělá ásany a přitom mluví. To je jistou cestou, jak si ublížit.

 

To, že v ásanách nemluvíme, není jen fráze, je to pravidlo. Nikdy nemluvíte, když jste v pozici. Dech, mentální zaměření a stabilita energie jsou nejdůležitější, když děláte ásany. Pokud u toho mluvíte, všechno to zničíte.

Před pár lety, když jsem byl v Americe, jsem byl pozván, abych promluvil v nějakém jógovém studiu. Tak jsem šel do toho studia a hrála tam hudba. Lektorka byla v ardhamatsyendrasaně (pozice) a mluvila ke skupince lidí. Když mě viděla, jednoduše vyskočila od stolu, přišla ke mně a objala mě.

 

Vzal jsem si ji strannou a řekl jsem jí: „Podívej, způsobíš si vážnou nerovnováhu ve svém systému. Jak dlouho už to děláš?“ Řekla, že asi patnáct, šestnáct let. Já jsem řekl, „Jestli děláš tady toto šestnáct let, určitě trpíš tím, tím a tím.“ Vyděšeně se na mě podívala a další den ke mně přišla a říká, „Sadhguru, co jsi říkal se mně skutečně děje. Podstupuji různé terapie od spousty lékařů“. Já jsem řekl, „Nepotřebuješ doktora, způsobuješ si to sama. Přestaň to dělat a spraví se to.“ Asi po roce a půl ukončila lektorství jógy.

 

Spousta lidí, co dělají nesprávnou jógu, ztratila mentální rovnováhu. To není tím, že jóga je nebezpečná. Je to hloupost, co bylona této planetě vždycky nebezpečné.

 

 

6. mýtus: Potřebujete průvodce při studiu jógy? Jógu se můžete naučit z knížky

Když dnes přijdete do kteréhokoliv velkého knihkupectví, najdete alespoň 15 – 20 různých knížek o józe. Jak se naučit jógu za 7 dní, Jak se stát jogínem za 21 dní… Mnoho lidí si způsobili újmu tím, že se učí jógu z knížek. Zdá se to velmi jednoduché, ale když jógu děláte, všimnete si, jak jemný aspekt to obsahuje. Jóga musí být prováděna s perfektním porozuměním a řádným vedením. Bez toho se můžete dostat do vážných problémů. Kniha vás může inspirovat, ale není určena k tomu, abyste se z ní učili praxi.

 

 

7. mýtus: Jóga je něco, co praktikujete každé ráno a večer

Jóga není to, co děláte ráno a večer. Je to určitý způsob bytí. Musíte se stát jógou. Pokud je to jóga ráno-večer a po zbytek dne bojujete – to není jóga, to je jen praxe jógy.

 

Neexistuje žádný aspekt života, který v józe není zahrnut. Pokud se váš život stane jógou, pak můžete dělat cokoliv. Můžete se starat o svou rodinu, můžete jít do kanceláře, můžete rozjet své podnikání, můžete dělat cokoliv se vám zachce absolutně bez problémů, pokud se váš způsob bytí stane jógou. Každý aspekt vašeho života můžete využít buď k tomu, že se do něj zamotáte, nebo ho použijete jako způsob osvobození. Pokud ho používáte k tomu zamotání, říkáme tomu karma. Pokud ho používáte k osvobození, říkáme tomu jóga.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *